Anasayfa   Diğer Sitelerimiz
Hukukihaber.net
  Bize Soru Sorun
Faaliyet Alanları
 
Sektörel Hizmetler
 
Çözüm Ortaklarımız
Ulusal Uluslararası
  Müvekkil Girişi   İletişim
Aktif Hukuk & Danışmanlık Bürosu
   
Kapıdan Satışlarda Cayma Bildirimi Telefon Yoluyla Yapılabilir Mi?
 T. C.
YARGITAY 13. HUKUK DAİRESİ
 
ESAS NO      : 2012/….
KARAR NO : 2012/….
 
Taraflar arasındaki sözleşmenin iptali-ayıplı mal davasının yapılan yargılaması sonunda ilamda yazılı nedenlerden dolayı davanın kabulüne yönelik olarak verilen hükmün süresi içinde davalı avukatınca temyiz edilmesi üzerine dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü.
 
Davacı, davalıdan kapıdan satış suretiyle satın aldığı kitap setinin kendisini kandırarak ve fahiş fiyatla satıldığını, cayma iradesini iletmek üzere 7 günlük süre içerisinde 2 kez davalıyı aradığını ve üründen vazgeçtiğini bildirdiğini, buna rağmen kendisine dönülmediğini ileri sürerek siparişin iptalini, ürünün iadesini talep etmiştir.
 
Davalı, cayma hakkının süresinde beyan edilmediğini, Tüketici Hakem Heyetinin aynı mevzuda red kararının bulunduğunu savunarak davanın reddini dilemiştir.
 
Mahkemece davanın kabulüne karar verilmiş, hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir.
 
Dava, kapıdan satış suretiyle yapılan sözleşmeden cayma hakkının kullanılmasına ilişkindir. 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’un 8/3 maddesine göre bu tür satışlarda; tüketici, teslim aldığı tarihten itibaren yedi gün içinde malı kabul etmekte veya hiçbir gerekçe göstermeden ve hiçbir yükümlülük altına girmeden reddetmekte serbesttir. Kanun koyucu cayma bildirimi için herhangi bir şekil şartı veya usul belirlememiştir.
 
Mahkemece, davacının telefon kayıtlarından malın teslimi tarihinden sonraki 7 gün içerisinde 2 kez davalının çalıştığı şirkete ait telefonun arandığı anlaşılmakla, bu durumun davacı iddiasını doğrular şekilde cayma bildiriminin telefonla yapıldığına ilişkin yeterli delil olduğu kabul edilerek hüküm kurulmuş ise de, telefon arama kayıtları, konuşmaların içeriğine ilişkin bilgi vermediğinden cayma hakkının kullanıldığını kabul etmeye yeterli delil sayılamaz. Cayma hakkının süresinde satıcıya bildirildiğini ispat külfeti davacı tüketicidedir. Davacıdan bu yönde tüm delilleri sorulup neticesine göre hüküm kurmak gerekirken, yazılı şekilde hüküm tesisi usul ve yasaya aykırı olup, bozma nedenidir.
 
Sonuç: Yukarıda açıklanan nedenlerle temyiz olunan kararın davalı yararına (BOZULMASINA), peşin alınan temyiz harcının istek halinde iadesine, 05.06.2012 gününde oybirliği ile karar verildi.”

 

Yasal Uyarı

Bu websitesindeki açıklamalar genel bilgilendirme amaçlıdır ve T.C Barolar Birliği'nin ilgili mevzuatına uygun olarak hazırlanmasına gayret edilmiştir.
Sitede yer alan bilgiler reklam amaçlı değildir; ve iş geliştirmeye yönelik olarak kullanılamaz Detaylar için Tıklayınız...


Copyright 2012 Aktif Hukuk & Danışmanlık Her Hakkı Saklıdır.